Poświęć 7 minut rano i 7 minut wieczorem, najlepiej przed umyciem się, na „toaletę mięśni”. I niech ten kwadrans dla zdrowia wyznaczy w swym „rozkładzie zajęć” każdy; chłopiec i dziewczyna, mały i duży.
Niech pamięta, by 1) przed każdem ćwiczeniem przybrał postawę zasadniczą, 2) każde ćwiczenie całe wykonał z najwyższą starannością, bez pośpiechu, bez gwałtowności i 3) ćwiczył stopniowo jedna po drugiej wszystkie części ciała. wykonywając ruchy najpierw w stronę lewą, później w prawą. Każde ćwiczenie powtórzyć należy 4 do 6 razy na minutę.
Minuta pierwsza: Ruchy głowy. Wyrabiają giętkość szyi, nadają głowie prostą, niewymuszoną postawę.
Druga minuta: Ruchy rąk i nóg. Wyrabiają giętkość stawów, i niewymuszoność chodu.
Trzecia minuta: Prostowanie pleców. Prostuje kręgosłup, rozwija klatkę piersiową.
Czwarta minuta: Ćwiczenia równoważne.
Wyrabiają system nerwowy. Opanowanie ruchów ciała, nadają swobodę i niewymuszoność całemu ciału.
Piąta minuta: Ćwiczenia tułowia. Rozwijają mięśnie kręgosłupa i klatki piersiowej.
Szósta minuta: Ćwiczenia mięśni brzusznych. Rozwijają mięśnie brzuszne, zapobiegają otyłości i przepuklinie.
Siódma minuta: Ćwiczenia oddechowe. Zwiększają pojemność płuc i klatki piersiowej. Regulują krążenie krwi.
SEN jest fizjologiczną czynnością naszego organizmu, która wyrównywa zmęczenie, powstające w czasie czuwania. Organizm bardziej potrzebuje snu, niż posiłku, Bez jedzenia, pijąc tylko wodę, człowiek może żyć, nawet pracować kilka tygodni. pozbawiony zaś gnu już po kilku dniach wpada w ciężką niemoc.
Długość snu dla różnych jednostek jest różna. Są osoby, które po 5- 6 godzinach snu na dobę czują się dobrze, rześko. Ale ogół dorosłych potrzebuje 9, a conajmniej 8 godzin snu: od 10 wieczorem do 6 rano. lub od 11 w. do 7 rano.
Młodzież winna sypiać więcej ze względu na nieustanny wysiłek mózgu i mięśni w okresie szybkiego rozwoju umysłowego i fizycznego.
źródło:
Kalendarz Iskier rok 1930, „Mała encyklopedia i notatnik” s 14-15.
