Kilkanaście tysięcy nastolatków opowiedziało o tym, jakie sytuacje powodują konflikt. Oto najczęstsze odpowiedzi. Czy u was jest podobnie?
Źródłem konfliktu może być uczucie, że ktoś postąpił nieuczciwie lub niesprawiedliwie. Chłopacy często się spierają o zasady, próby oszustwa, udawania lepszego niż się jest naprawdę.
U dziewczyn częstą przyczyną są zranione uczucia. Przykład:
„Na dużej przerwie siedziałam z Anią i rozmawiałyśmy. Zwykle tak robimy, ale tym razem Ania uparła się, że będziemy rozmawiać też z Olą i właściwie cały czas mnie ignorowały. Więc sobie poszłam i zaczęłam rozmawiać z Julą, a teraz Ania się do mnie nie odzywa.”
Innym źródłem konfliktów może być zmęczenie, niewyspanie, głód, choroba, generalnie zły nastrój. Przykład:
„Nie mogłem spać w nocy, a jak w końcu zasnąłem to mnie obudził budzik i byłem strasznie niewyspany. Mama przygotowała mi śniadanie, ale nie miałem ochoty jeść. Czasem tak jest, że od razu po obudzeniu nie ma się ochoty na jedzenie. Wtedy biorę kanapki i jem na pierwszej przerwie. Mama ciągle mi marudziła, że mam zjeść, a ja jej, że nie mam ochoty. W końcu jej wrzasnąłem, że mam gdzieś jej kanapki i wyszedłem do szkoły. Teraz mi głupio, bo normalnie to bym wytłumaczył, że jestem niewyspany i przez to nie chce mi się jeść, ale że wezmę chleb i go zjem na przerwie. A tym razem się wkurzyłem i będę miał karę na pewno.”
Dlatego pierwszym zadaniem każdego jest zrobienie własnej listy rzeczy powodujących konflikt. To jest podstawą poradzenia sobie dalej z problemami. Być może właśnie sobie myślisz:
Niespodzianka! Każdy ma wyjątkowo trudną sytuację! Nauczenie się radzenia sobie z konfliktem może być wyzwaniem, ale jest całkowicie warte włożonej pracy. To jest jak z nauką jazdy na towerze. Na początku może wydawać się skomplikowane, musimy myśleć o tysiącu rzeczy, ale potem staje się automatyczne i człowiek śmiga sam nie wiedząc jak.
Proponujemy ćwiczenie, które pomoże Ci wytrenować lepszy sposób radzenia sobie z konfliktem:
Wydrukuj sobie poniższy arkusz i zapisz wszystkie sytuacje konfliktu z ubiegłego tygodnia oraz pomysły - co można zrobić lepiej następnym razem.