Nie umiesz pisać? Boisz się pisać? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Te ćwiczenia ci pomogą.
-
Notuj z rana. Tak jak to opisała Julia Cameron w bestsellerze „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę. Julia sugeruje, by codziennie rano zapisać jedna stronę w formie „strumienia świadomości” czyli innymi słowy – co tylko przyjdzie na myśl. To sposób na pobudzenie kreatywności. Tym bardziej, że wcześnie rano nie mamy obudzonego jeszcze w pełni swojego wewnętrznego krytyka, który z reguły cenzuruje to co piszemy.
-
Wypróbuj krótkie, pięciominutowe sesje burzy mózgu. Jak to robić? Wymyślasz temat. Przygotowujesz małe karteczki i długopis. Nastawiasz minutnik, lub odliczającą czas aplikację i wypisujesz, najszybciej jak to możliwe, wszystkie pomysły, które skojarzą ci się z danym tematem. Po jednym pomyśle na karteczce (typu postit). Po pięciu minutach przejrzyj, co powstało. Możesz z tego skorzystać od ręki, lub uporządkować i zapisać w brudnopisie w formie listy inspiracji.
-
Notuj zasłyszane przypadkiem fragmenty prawdziwych rozmów, prowadzonych w twoim otoczeniu. To pozwala uchwycić różne style i sposoby mówienia i myślenia. Dzięki temu wzbogacasz swój dziennik, gdyż będzie zawierał urozmaiconą stylistykę.
-
Gdy znajdujesz się w miejscu publicznym (np. podróżując pociągiem), spróbuj opisywać ludzi, którzy Cię otaczają. Jak są ubrani? Jak rozmawiają? Co mówi ich mowa ciała? Czy rozmawiają z kimś, czy są raczej skoncentrowani na sobie? Co robią z rękami, nogami? Jaka jest ich postura? Uczesanie Co można wywnioskować po sposobie mówienia i innych wskazówkach? Czy to raczej biznesmen, dres czy pracownik korpo? Uczeń? Student? Bezrobotny? Jak wyobrażasz sobie jego historię życia?
-
Poszerzaj swój zasób słownictwa. Prowadź własny tezaurus, czyli spis slow bliskoznacznych. Ucz się nowych słów. Staraj się nowo poznane słownictwo wkomponować w to, co piszesz.
Miejsca gdzie możesz znaleźć inspirację:
slowodnia.wordpress.com/ (ostatni wpis niestety z 2015 r)
sjp.pwn.pl/ – tu kliknij na jakąkolwiek literę ze słownika języka polskiego i zobacz, gdzie cię to zaprowadzi (mnie zaprowadziło do ożłopać się pot. «opić się czegoś zbyt dużo» , co w dniu dzisiejszym +30°C jest pociągające)
-
Przepisz na nowo scenę z ulubionego filmu, powieści itp. Hemingway przepisał „Pożegnanie z bronią” 39 razy, zanim ją wydał. Także każdy pisarz ma za sobą wielokrotne poprawianie i przepisywanie swoich najlepszych tekstów.
-
Pisz z różnych perspektyw. Na przykład opisując scenę w przedziale kolejowy w drodze na wakacje opis ją po kolei oczyma wszystkich pasażerów.
Pamiętaj o tym, co na ten temat napisała autorka :
“Pisanie stało się dla mnie procesem tak odkrywczym, że nie mogłam doczekać się ranka, by zacząć pisać i dowiedzieć się, co się wydarzy.”
— Sharon O’Brien
O czym możesz pisać?
O SOBIE:
1. Jaki był ten dzień i dlaczego?
2. Co lubisz robić, jak się czujesz dzięki temu?
3. Opisz miejsce, gdzie jesteś najbardziej szczęśliwy.
4. W czym jesteś dobry`? Skąd wiesz, że jesteś w tym dobry?
5. Jak byś opisał kulturę, która jest ci bliska i dlaczego?
6. Co zmieniłbyś w sobie lub swoim życiu? W jaki sposób?
7. Jeśli masz rodzeństwo – w czym jesteś do nich podobny, jak się różnicie?
8. W czym jesteś podobny, a czym się różnisz od swoich przyjaciół?
9. W co wierzysz? Co w twojej wierze jest najistotniejsze?
10. Czy masz swój sposób na podejmowanie ważnych decyzji? Jak byś go opisał?
11. Jaki film, lub książka wpłynęły najbardziej na to jaki jesteś? Jak to się stało?
12. Jakie jest najczęstsze błędne założenie na twój temat, jakie robią inni?
13. Co takiego dziś się wydarzyło, za co czujesz wdzięczność?
O SWOICH MARZENIACH:
1. Opisz swoje wymarzone: dom, żonę/męża, zawód, pasję.
2. Jak wyobrażasz sobie siebie za 10 lat?
3. Gdybyś miał zrobić przyjęcie i mógł zaprosić dowolną osobę na świecie (też postać historyczną), kogo byś zaprosił i dlaczego? O czym mogliby rozmawiać twoi goście?
4. Jaki kraj chciałbyś odwiedzić i dlaczego?