Przyjaźń to jedna z najważniejszych rodzajów relacji międzyludzkich. To dlatego, że od nas samych zależy ile chcemy z siebie dać, przyjaźń jest wyjątkowa. Prawdziwa przyjaźń to szereg cech-zalet, których wymienienie wypełniłoby wiele stron. Ale zacznijmy od jej filarów. Zobacz INFOGRAFIKĘ.
Czym konkretnie są filary przyjaźni zidentyfikowane przez naukowców, (Michael Argyle i Monika Henderson)?
- Dobrowolne wsparcie w potrzebie: W sytuacjach trudności naturalną reakcją prawdziwego przyjaciela jest oferowanie pomocy.
- Wzajemne zaufanie: Przyjaźń charakteryzuje się otwartością, umożliwiającą dzielenie się tajemnicami w przekonaniu, że przyjaciel ich nie wyjawi. Jest to szczególnie istotne w przyjaźniach w okresie dorastania, gdy zachowanie sekretu jest ważnym testem lojalności.
- Werbalne i niewerbalne okazywanie wsparcia: Wsparcie w przyjaźni nie ogranicza się tylko do sytuacji zagrożenia, ale jest obecne na co dzień. Obejmuje zarówno werbalne umacnianie przyjaciela, jak i niewerbalne gesty, takie jak uśmiech czy poklepanie po ramieniu, lub przytulenie. W różnych kulturach te gesty przyjaźni mogą się różnić.
- Satysfakcjonujące dla obu stron komunikowanie się: Z prawdziwym przyjacielem rozmawia się swobodnie, bez obaw o ocenę czy nieporozumienia. Po części to kwestia dobrej znajomości, po części empatii i wspólnych zainteresowań czy przekonań. A w dużej mierze też umiejętność rozmowy - prawdziwego słuchania, parafrazowania słów przyjaciela itp..
- Obrona interesów przyjaciela w jego nieobecności: Prawdziwa przyjaźń przejawia się również w obronie przyjaciela, nawet gdy ten nie jest obecny i nie ma możliwości dowiedzieć się o naszej postawie. Chodzi o to, by nie pozwolić innym mówić o przyjacielu źle za jego plecami.
- Dzielenie się z przyjacielem swoim szczęściem i sukcesami: Istotne jest, aby cieszyć się z sukcesów przyjaciela, jakby były naszymi własnymi. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy sukces przyjaciela dotyczy dziedziny, która jest również dla nas ważna, mogą pojawić się mieszane uczucia. W takich przypadkach należy zadbać o to, by negatywne emocje nie zdominowały naszej reakcji.
Te sześć filarów prawdziwych przyjaźni to dobry punkt wyjścia do rozmowy o znajomych i przyjaciołach. Na ile spełniają oni te kryteria, na ile zachowujemy się tak w stosunku do innych?