„Moje przyjaciółki się pokłóciły. Chciałabym im pomóc, ale cokolwiek zrobię to się na mnie obrażają.

To jest przygnębiające, gdy one się kłócą. Ale jest jeszcze gorzej. Obie mi każą, że mam w końcu się zdecydować z którą się przyjaźnię i mam przestać mówić do tej drugiej. Jak mówię, że lubię je obie i chcę pogodzić to się obrażają. Co robić?”

Kłótnie między przyjaciółmi zdarzają się często. Co mogą z tym zrobić ludzie, którzy przyjaźnią się z obojgiem skłóconych?

1) Nie stawaj po niczyjej stronie. Jeśli pytają cię o radę, daj najlepszą radę jaką potrafisz,wysłuchaj co każde Z OSOBNA ma do powiedzenia. Podkreślaj jednak, że zależy ci na obojgu z nich. Zachęcaj, by ze sobą porozmawiali. Możesz powiedzieć coś takiego: „Wiem, że jesteś wściekła na X. jednak chcę być sprawiedliwa i nie będę stawała po niczyjej stronie. Chciałabym, żebyście porozmawiały ze sobą i spróbowały rozwiązać ten problem razem.”

2) Nie daj się wciągnąć w obmowę i plotki. Jeśli jedna z przyjaciółek zaczyna obgadywać drugą, warto to uciąć. Można powiedzieć coś takiego: „Wiem, że się pokłóciłyście, masz prawo być na nią złą, ale powiedz jej to prosto w twarz, jak będziesz ją obgadywać to tylko pogorszy sytuację.”

3) Postaw się na ich miejscu. Popatrz na problem wpierw oczyma jednej z przyjaciółek – co z jej punktu widzenia mogłoby rozwiązać problem? A potem popatrz oczyma drugiej przyjaciółki i zadaj sobie to samo pytanie. Jeśli spytają cię o radę, powiedz im co wymyśliłaś. Nie narzucaj się z radą. Powiedz im tylko jeśli zapytają.

4) Zaproponuj mediację. Mediacja polega na tym, że ktoś niezaangażowany w konflikt i nie stojący po niczyjej stronie pomaga ludziom z niego wyjść. Taka osoba słucha z uwagą, nakierowuje rozmówców by mówili o faktach a nie pyskowali, obrażali się i rzucali oskarżeniami. Pilnuje by mówili na zmianę, z szacunkiem i kulturą osobistą. Taką osobą może być wychowawca, ktoś dorosły. Możesz i ty nauczyć się mediacji. (przygotowujemy zasady mediacji z przykładami, żebyście mogli poćwiczyć to samodzielnie). Jako bonus dodam, że umiejętność mediacji bardzo się przydaje w dorosłym życiu.

Share

Artykuły pokrewne