Jak szybko zapominamy? Po godzinie od lekcji pamiętamy z niej już tylko 58%. Jednak temu można przeciwdziałać.

Między innymi – robiąc powtórki.

Zobacz – tak wygląda krzywa zapominania:

krzywazapominania1

Co można z tym zrobić? Proste. Na przykład zaraz po lekcji szybciutko przejrzyj notatki (to tylko 1 minuta!), a po południu (wieczorem) uporządkuj je lub nawet popraw. Po tygodniu przeczytaj je ponownie.

krzywazapominania2

Przeczytaj też, jak tę zasadę wykorzystał w praktyce jeden z naszych sympatyków:

„Chciałbym przedstawić moje własne doświadczenie z robienia notatek, dzięki któremu wylądowałem jakonajlepszy uczeń w ramach rocznego, pełnowymiarowego studium analityków informatycznych. Ale tematyka kursu nie ma takiego znaczenia jak sam sposób działania.

Otóż miałem codziennie jakieś 3-4 godziny wykładów (reszta to były zajęcia praktyczne). No i w czasie tych wykładów robiłem notatki, jak leci. Co wykładowca mówił, to ja na wpół bezmyślnie notowałem. Natomiast po powrocie do domu WSZYSTKIE notatki z całego dnia przepisywałem, tym razem starając się zrozumieć wszystko. Pozwalało mi to wyłapać szybciutko, prawie na bieżąco, tematy, których nie ogarniam i przygotować pytania do wykładowcy na następny dzień. To wcale nie jest bardzo pracochłonne, natomiast bardzo szybko powoduje, że się opanowuje w całości przekazywany materiał. Mnie to pozwoliło być najlepszym w grupie bez wielkiego wysiłku.”

Adam Pietrasiewicz

Share

Artykuły pokrewne