Ponieważ masz już kilka konkretnych narzędzi rozpoznawania fake news, czas zmienić poziom. Na razie wydaje się, że gdy zobaczysz na własne oczy, że ktoś coś powiedział, to jest to prawda.

 

Jednak powstają coraz lepsze narzędzia pozwalające na fałszowanie nagrań video. Niektóre są subtelne -  jak np. nanoszenie makijażu i poprawianie defektów urody na nagraniu video. Ilustracją takiej manipulacji obrazem jest historia pokazana w teledysku Boggie Nouveau Parfum.

Drugi rodzaj manipulacji, choć na razie jeszcze możliwy do wychwycenia został opracowany przez zespły naukowcow z kilku uniwersytetów: Uniwersytet Południowej Kalifornii (Instytut Technologii Kreatywnych), Uniwersytet Erlangen-Nuremberg  (Instytut Informatyki Maxa Plancka),Uniwersytet Stanford oraz Uniwersytet Waszyngton.

Manipulacja polega na tym, że na rzeczywiste nagranie czyjejś twarzy nakłada się usta innej osoby. Spreparowanemu video towarzyszy wypowiedź sklejona z różnych nagrań.  Wypowiedź fałszywa jest idealnie zsynchronizowana z ruchami ust. Można to zobaczyć na przykładzie manipulacji wypowiedziami byłego prezydenta USA, „mówiącego”, że jego najważniejszym zadaniem jako prezydenta jest… grać w golfa.

Wygląda na to, że już wkrótce zobaczyć nie będzie oznaczało uwierzyć. Zobacz nasz film ilustrujący problem.

Share

Artykuły pokrewne