Czy wiesz, że Twoje pokolenie nazywa się pokoleniem „młodości bez skrzydeł”?

Podobno jesteście ludźmi, którzy nie mają autorytetów, wzorców, chcą tylko zdobyć wykształcenie i zarabiać. Ewentualnie mieć rodzinę. Nieco starsze pokolenie młodych dorosłych wskazuje jako główny swój problem brak celu w życiu (16%), na drugim miejscu samotność (11%) na trzecim – słabą wolę i lenistwo (10%).

Mówi się o was, że jesteście pokoleniem bez autorytetów i wzorców, sami sobie jesteście autorytetem. Tylko, że to nieprawda. Natura ludzka jest niezmienna, a badania naukowe potwierdzają, że zawsze swoją tożsamość opieramy na wzorcach (autorytetach), które przyjmujemy z zewnątrz i (jak to się mądrze mówi) internalizujemy: przyjmujemy za swoje. Ten proces zachodzi czy tego jesteśmy świadomi, czy nie.

W jaki sposób świadomie rozpoznać kto na nas wpływa? Popatrz na rezultaty. Popatrz, jakie wartości dla Ciebie są kluczowe. Jeśli kasa, jeśli zarabianie ( czyli w sumie – kupowanie, wydawanie pieniędzy na różne rzeczy) – łatwo odgadnąć, że twoim autorytetem stały się wzorce kreowane przez specjalistów od marketingu.

Twoje zdolności, kreatywność, pragnienie sensu życia zostało skutecznie ukierunkowane na jeden cel – zarabianie pieniędzy. I możesz być w tym skuteczny. Jednak zostałeś oszukany. Będziesz miał pieniądze, będziesz idealnym konsumentem wydającym te pieniądze na to, co akurat modne, ale będziesz samotny i nieszczęśliwy.

Możesz mi nie wierzyć, jednak badania nad poczuciem szczęścia są jednoznaczne. Tym, co daje nam szczęście są relacje z ludźmi i poczucie, że życie ma sens, cel przekraczający „mieć modne gadżety, ubrania, spędzać wakacje w modnych miejscach”.

Dlatego zamiast ulegać temu, co akurat modne możesz zacząć świadomie wybierać swoje autorytety. Możesz zostać osobą, która zostawi po sobie ślad, która będzie wzorcem dla kolejnych pokoleń. Decyzja należy do ciebie.

Bogna Białecka – psycholog

Share

Artykuły pokrewne