Zbliża się Dzień Matki, dlatego zapytaliśmy Was, z czym kojarzy się Wam macierzyństwo. Oto odpowiedzi.

 Manifestacja dojrzałości. 

Cud współtworzenia życia z Bogiem i mężem. Poświęcenie swojego zadbanego ciała, czasu, przyjemności dla dziecka i całej rodziny. Również możliwość do osobistego rozwoju (nikt tak nie walczy z egoizem jak matka wystająca w nocy do dziecka)
 
Bezgranicznym wpatrzeniem w dzieciaka, nadopiekunczościa, uprzedmiotowieniem dziecka („moje” dziecko, jak „moj” telefon), poświeceniem siebie, zatraceniem wręcz, dla dziecka.
 
Macierzyństwo według mnie jest nauką potomstwa między innymi systemów etycznych, które to według nas jako rodziców powinny wyznaczać cel do spełnienia. Chrześcijanin powie, że to pokazanie drogi do zbawienia, natomiast filozof powie, że poszukiwanie drogi do zgłębienia absolutu. Pewne natomiast jest to, że macierzyństwo jest próbą uporządkowania świata etycznego, chociaż ... w ostatnim czasie dochodzi tutaj jeszcze moralność poza etyką oraz bogactwo, które pozwalają przeżyć w ogóle, aby kolejne pokolenia miały łatwiej (pytanie jednak czy w ten sposób nie wydłużamy drogi do ostateczności...)
 
Dużą odpowiedzialnością dojrzaloscia do prawdziwej milosci do opieki. Hmmm. Na pewno pewnym awansem w życiu, następnym krokiem.
 
Owocem miłości i zwierzenia sobie dwojga ludzi.
Przyszłością.
Marzeniem.
Spełnieniem.
Ale też kobieta będąc matką  kwitnie, rozwija się uczuciowo, poznaje nowe aspekty życia,  więc  ogółem reasumujac- Szczęściem, Miloscia, Nauką, Prezentem/darem, oknem na swiat ;)
 
Radością Dawidku
 
Hm... Macierzyństwo jest na pewno powołaniem, ale też ogromną odpowiedzialnością. Jest też etatem trwającym do końca życia, w którym bezinteresownie rodzic oddaje siebie dziecku. Co za tym idzie jest to piękna i bliska więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem :) Należy też wspomnieć, że jest to taka niepisana inwestycja, bo w wieku podeszłym dzieci nie pozwolą rodzicom czuć się samotnymi!
 
Trudna gra, ale warta świeczki!
 
Macierzyństwo to powołanie do kochania.
 
Spełnieniem prywatnym i tym tożsamym kobiecie.
 
Jak widać większość waszych skojarzeń jest bardzo pozytywna. Rozważanie o wychowaniu do moralności i etyki - tematem na całą dyskusję. Cieszymy się, że tak widzicie macierzyństwo, bo rzeczywiście może być wspaniałą przygodą i pomysłem na życie.
 
Dawid Radomski
Share

Artykuły pokrewne